پایگاه فرهنگی مصباح الهدی

هیئت، هیئت داری، عزاداری...
آخرین نظرات
  • ۱۹ اسفند ۹۵، ۱۴:۲۱ - محسن
    عالی
  • ۰
  • ۰

تاریخ پخش :  1382/12/7

دریافت فایل صوتی | حجم: 3.36 مگابایت

بسم الله الرحمن الرحیم

الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی

«السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابدا ما بقیت و بقی الیل و النهار و لاجعله الله الاخر العهد منی لزیارتک السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و رحمة الله و برکاته»

 درباره عزای امام حسین (علیه السلام) مطالبی را خدمتتان بگوئیم گفتیم که همینطور که انسان عقل دارد عاطفه هم دارد بیان نشانگر عقل است اشک نشان دهنده عاطفه و چشمی که اشک ندارد عاطفه‏اش کم است معلوم می‏شود سنگدل است و سنگدلی را حدیث داریم از لقمه حلال... حرام و از گناه است و گفتیم که اشک ریختن برای امام حسین (علیه السلام) در طول تاریخ قبل از امام حسین (علیه السلام) بوده انبیاء چه گریه هایی کرده‏اند وقتی تاریخ امام حسین (علیه السلام) را قبل از تولد امام حسین (علیه السلام) نقل شده پیغمبر (صلی الله علیه و آله)، امیر المومنین و چقدر ثواب دارد شعر گفتن و امام صادق (علیه السلام) فرموده کسی بتواند شعری بگوید مردم را بگریاند 50 نفر 30 نفر 10 نفر 1 نفر و حتی خودش حتی گریه نکند تباکی کند یعنی در قیافه آدم محزون باشد چقدر این اشک ارزش دارد و چقدر عزاداری ارزش دارد اینها را در جلسه قبل مفصل صحبت کردیم در این جلسه می‏خواهیم آفاتی را بگوئیم که شیرنی خوب چه آفاتی دارد.

غلو و زیاده گویی، از آفات عزاداری‏

 بعضی از آفاتش را مثل غلو، غلو یعنی بلند پروازی گفتیم گاهی در شعرهای می‏خواهیم امام حسین (علیه السلام) را بالا ببریم باقی امام‏ها را کوچک می‏کنیم می‏خواهیم زهرا (علیها السلام)را بالا ببریم مریم (علیها السلام) را کوچک می‏کنیم این کارها از آفات است باید مستند حرف بزنیم یک چیزی برایتان بگویم امام رضا (علیه السلام) فرمود اگر از من یک کلمه‏ای شنیدید بگوئید دلیل حرف تو چیه تا من بگویم این حرف من از کدام آیه قرآن است امام رضا (علیه السلام) از مردم می‏خواست که دلیل را از او بپرسند ما گاهی وقتها یک چیزی می‏شنویم می‏گوئیم آقا دلیلش چیه به چه دلیل؟ اینرا کی گفته؟ حرفها باید مستند باشد پرمحتوا باشد یک شعرهای قشنگی باشد ببینید «هیهات من الذلة» این همیشه زنده است امام حسین (علیه السلام) فرمود می‏روم زیر سم اسب اما زیر بار زور نمی‏روم «هیهات من الذلة» این همیشه تاریخ اش نو است زیر بار زور نمی‏روم یک چیز است اصلا مثل دو دو تا چهارتا. بعضی شعرها مثل ظرف بستنی می‏ماند یکبار مصرف است بعضی شعرها 10 سال مصرف است 20 سال مصرف است اما بعضی شعرها تاریخ مصرفش...

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز، این همیشه تازه است، مرده آنست که نامش به نیکویی نبرند. شعر باید یک شعری باشد که جان داشته باشد. بنی آدم اعضای یکدیگرند. این حدیث است شاعر شعرش گفته شعرش کرده اصلا به حافظ می‏گویند حافظ چون حافظ قرآن بوده سعدی بسیاری از حرفهایش از قرآن و حدیث است مثنوی بسیاری از حرفهایش از قرآن و حدیث است چه اشکالی دارد ما بیائیم تاریخ کربلا را به شعر در بیاوریم کلمات امام حسین (علیه السلام) را به شعر دربیاوریم وگرنه حالا... این شعرهایی که حالا یک خورده عرض کنم به حضور جنابعالی که چشمت قشنگ است قدت بلند است دورت بگردم ابرویت کمان است آخر این! یک عروس و داماد هم می‏توانند به هم بگویند این در شان ابوالفضل (علیه السلام) نیست مثل اینکه مثلا آدم به ابوالفضل (علیه السلام) بگوید جان جانی! جون جونی یعنی چه؟ جیرجیرکتم!! ای بابا در شان ابوالفضل (علیه السلام) نیست این حرفها بعضی شعرها بسیار... مقام امامت آخر امام است معصوم است در جلسات عزاداری حدیث داریم که فرشته‏ها حاضر می‏شوند در برابر فرشته این درست نیست در هر حال آفاتش را باید دقت که نباش یکی از آفات که گفتیم عرض کنم که (یک صلوات بفرستید من باقی آفات را هم بگویم).

وظیفه عالمان دینی در حفظ تاریخ کربلا

در عزاداری‏ها یک وظیفه دارند علما که عرض کردم بعنوان یک طلبه تقاضا می‏کنیم که آنها هم همینطور که درسهای علمی را می‏گویند تاریخ کربلا را هم بگویند اصلا از کجا روز قیامت همین روضه‏ها ما را نجات ندهد پدران ما مادران ما چه جوری ما را تربیت کردند قدر این روضه‏ها را داشته باشیم من یک چیزی را سال قبل گفتم یک چیزی را هم امسال شنیدم از یک پزشکی سال قبل چیزی که گفتم این بود یکی از کشورهای آفریقا رفتیم یک زن و شوهر شیعه بیشتر نبودند مسلمان هم زیاد بودند اما شیعه فقط این زن و شوهر بودند رفتیم پیدا کردیم گفتیم شما چه می‏کنید گفتند ما تاریخ کربلا را نوشته‏ایم شب عاشورا شام که خوردیم یا قبل از شام من بلند می‏شوم روی صندلی می‏نشینم این تاریخ را می‏خوانم خانمم گریه می‏کند بعد خانمم می‏خواند من گریه می‏کنم یک روضه یک نفری داریم من برای خانمم می‏خوانم خانمم هم برای من می‏خواند خوشابحال شما که قدم به قدم روضه امام حسین (علیه السلام) را دارید این یکی یک خاطره از آیت الله العظمی خونساری داریم که ایشان زمان رضا شاه که روضه تعطیل شده بود هرکه می‏خواست خانه روضه بخواند توی خانه‏اش روضه می‏خواند بعد خانه‏ها را به هم سوراخ می‏کرد به یک کوچه دیگر هر کس می‏خواست بیاید باید از توی آن سوراخ‏ها می‏آمد آیت الله خونساری در قم می‏خواهد برود روضه می‏رود خانه همسایه از خانه همسایه از یک سوراخی می‏رود تو به اندازه اینکه یک آدم بتواند رد بشود مثل جوی آب، می‏رود توی آشپزخانه توی آشپز خانه می‏افتد غش می‏کند یک مرجع تقلید می‏گوید چرا رضا شاه باید کاری بکند که روضه جدم را من باید این رقمی بروم روضه.

 و اما امسال یک دندانپزشکی در یکی از کشورهای شوروی که الان به هم ریخته می‏گفت من 9 سال آنجا بودم ایام عاشورا دلتنگ روضه شدم می‏گفت می‏دانم که هر جا روضه باشد توجه حضرت زهرا (علیها السلام) هست ولی من روضه خوان نداشتم گفتم بالاخره من می‏گفت در خانه‏ام را هم می‏ترسیدم باز کنم می‏گفت روضه خوان هم وجود نداشت می‏گفت یک مقداری درخانه را باز می‏کردم شروع می‏کردم یا حسین یا حسین کردن یک چای هم دم می‏کردم که یک روضه خودم برای خودم بخوانم گفتم یک یا حسین می‏گویم توجه امام حسین (علیه السلام) را به اینجا جلب می‏کنم این رقمی بودند بزرگان ما خیلی به روضه عشق می‏ورزیدند.) ما باید قدر پدرهایمان را داشته باشیم خود پدر بنده خدا همه اموات را رحمت کند استکان نعلبکی را شب اول محرم می‏خرید می‏برد مسجد چای که خوردند بعد می‏آورد توی خانه وقف مسجد نمی‏کرد می‏گفت می‏خواهم اولین چای که خورده می‏شود چای امام حسین (علیه السلام) باشد.

یکی از بستگان ما، پدر خانم مان ایشان رئیس هیئت بود در کاشان آمد تهران یک قوری خرید برگشت از درخانه ما هم رد شد به او گفتم حاج آقا شما از در خانه ما رد شدی چرا نیامدی احوال ما را بپرسی گفت آمده بودم برای امام حسین (علیه السلام) قوری بخرم گفتم یعنی قوری امام حسین (علیه السلام) لازم بود از کاشان بیایی قوری سماور بخری اما من که توی راه بودم... گفت قوری امام حسین (علیه السلام) ارزشش از تو بیشتر است درست هم می‏گفت درست می‏گفت) امام حسین (علیه السلام) خط ویژه می‏رود لب به هر خاکی بزنی حرام است جز خاک حسین (علیه السلام) هر کجا نماز بخوانیم بدون حضور قلب قبول نیست جز حرم امام حسین (علیه السلام) به ما گفته‏اند توی حرم امام حسین (علیه السلام) نمازت را 4 رکعتی بخوان نگو من مسافرم توی حرم نمازت را 4 رکعتی بخوان یعنی آنجا خانه خودت است حرم امام حسین (علیه السلام) خانه خودمان است دو روز هم می‏روی کربلا توی حرم نمازت را 4 رکعتی بخوان نماز توی حرم قبول است سجده بر تربت باعث قبولی نماز است امام حسین (علیه السلام) حسابش جداست عزیزان منبریها طلبه‏ها، منبریها، مداح‏ها، رؤسای هیئت، هیئت امناء، پیش نمازها دستتان را می‏بوسم این عزاداری به این قشنگی را نگذارید با گناه قاطی بشود این شیرینی عسل را نگذارید که مگس روی آن بنشیند.

اقامه نماز جماعت در ظهر عاشورا

یکی از آفات این است که ترافیک راه می‏اندازیم حتی ظهر عاشورا که مقام معظم رهبری تجلیل کرد و ستایش کرد از نماز ظهر عاشورا که بسیار کار خوبی است یک خبر خوشحالی هم به شما بدهم که بعضی کشورها هم ظهر عاشورا وسط خیابان نماز می‏خوانند گفتند از ایران یاد گرفتیم خیلی کار قشنگی است در عین حال جوری نماز بخوانید که ترافیک نشود از کنار خیابان از کنار پیاده رو استفاده کنید که هم اقامه نماز بشود. هم اینهایی که توی ماشین هستند یکوقت یک مریضی است کاری است عجله‏ای سفری است خطری است از آنطرف هم پشت فرمان نشسته رویش نمی‏شود عزای امام حسین (علیه السلام) است هم دلش جوش می‏زند هم زبانش بسته است یک کاری نکنیم که مردم را در فشار اخلاقی... 1-ترافیک بوجود نیاید یک سری قدگریهایی است مثلا پدران ما از این کوچه و خیابان و حسینیه می‏رفتند ما هم... بابا حدیث بخوانم حدیث می‏گوید هر کس می‏رود نماز جمعه رفتن از یک طرف باشد و از مسیر دیگری برگردید که هم شهر ول وله بیفتد (یک خیابان توی بورس نباشد مغازه هایش 20 میلیون سرقفلی، یک خیابان فراموش شده کوچه هایش یک میلیون سرقفلی همه شهر ولوله بیفتد) از یک راهی بروید از یک راه دیگری برگردید تا همه شهر ول وله نماز بیفتد همه جا. ما گاهی وقتها یک حسینیه همه روضه‏ها می‏آیند توی اینجا بورس است یک جای دیگر هم روضه است سوت و کور است. عزاداریها در همه منطقه پخش بشود این یکی صدای بلندگوها اذیت نکند یکبار دیگر گفته‏ام دوبار دیگر گفته‏ام 10 بار دیگر گفته‏ام نمی‏دانم چند بار دیگر گفته‏ام خدا می‏داند تکرار کرده‏ام این را باز هم تکرار می‏کنم جز برای اذان ما حق نداریم کسی را از خواب بیدار کنیم چه بوق عروس چه عزای امام حسین (علیه السلام) چه طبل و دهل صدای عزاداری بلندگوی مسجد باید مزاحم همسایه‏ها نباشد بنده روحانی خواسته باشم خانه بخرم بغل مسجد نمی‏خرم چون توی مسجد مردم آزاری می‏شود چون هر کس مرد برای خودش و پدربزرگش و مادربزرگش و عمه‏اش و فامیل هایش یکبار فاتحه یکبار هفته یکبار چهلم یکبار سالگرد یعنی هر مرگ و میری 4 بار همسایه‏ها زجر می‏کشند صدای بلندگو برای هیچ چیز نباید بلند باشد. عزاداری بی وقت، بابا نصف شب است قربانت بروم.

 بی وقت عزاداری نکنیم عزاداری با غفلت از نماز، بابا ظهر عاشورا خود امام حسین (علیه السلام) سرنماز است اصلا ظهر عاشورا امام حسین (علیه السلام) می‏توانست نمازش را توی خیمه بخواند چند بار آمد توی خیمه احوال امام زین العابدین (علیه السلام) را پرسید می‏توانست یکبار هم که می‏آمد احوالپرسی کند همان توی خیمه نماز بخواند مخصوصا آمد بیرون از خیمه نماز را باید توی خیابان خواند فوتبالیست‏های ما باید توی زمین چمن نماز بخوانند فردا به ما نگویند کشورهای عربی نماز جماعتشان توی چمن است کشور شیعه نمازهایشان را می‏روند پشت پایه می‏خوانند علنی نماز بخوانیم اصلا علنی عزاداری کنید. یعنی بیایید توی خیابان حسین حسین بکنید. ظهر عاشورا امام حسین (علیه السلام) ظهر عاشورا مستحباتش را هم رها نکرد یعنی اذان را گفت اذان مستحب است ولی اذان گفت اقامه هم گفت با جماعت هم خواند اول وقت هم خواند یعنی نماز را از مستحباتش نگذشت با اینکه 30 تا تیر به او رها کردند نماز امام حسین (علیه السلام) دو رکعتی بود چون نماز مسافر چهار رکعتی دو رکعتی است در نماز دو رکعتی 30 تا تیر تقریبا در هر کلمه‏ای یک تیر ولی توجه... بابا امام زمان (عجل الله تعالی فرج الشریف) سرنماز است امام حسین (علیه السلام) سرنماز است ما چرا در عزاداری نماز نخوانیم حرکت خوبی شد. در جمهوری اسلامی خدا انشاءالله عزاداریتان را قبول کند این حرکت را ادامه بدهید یک روحانی با خودتان ببرید و قبلا هم وضو داشته باشیم ما که عزاداری می‏کنیم با وضو عزاداری کنیم.

پول گرفتن یکی از عیب‏های روضه خوانی است البته همه جا نیست توی بعضی جاها هست که آقا برای هیئت چقدر پول می‏دهی برای امام حسین (علیه السلام) پول ندهی امام حسین (علیه السلام) کمرت را می‏شکند اصلا می‏ترسانند بابا این رقمی که نشد بعد هم پولهای کلان من خوشم آمد در اصفهان یک جایی رفتم عاشورا بود من دیدم یک جا گذاشته‏اند گفته‏اند هر کس کمک جزیی هم دارد بیاورد یک کسی نیم کیلو برنج دارد حالا نمی‏تواند خرج بدهد نیم کیلو برنج می‏آورد همه نیم کیلوها را روی هم می‏گذارند می‏شود 200 کیلو شام می‏دهند یک بشکه بزرگی بگذارید نیم کیلو نیم کیلوها یک کاری نکنید اگر کسی پول ندارد نتواند کمک کند یکی خرج دارد چند میلیون خرج می‏دهد یکی ندارد یک برگ زرد هم کشتی 50 تا مورچه می‏شود اگر توی حوض افتاد با زور از مردم پول نگیرید با رودربایستی پول نگیرید آهنگ‏ها و ابزار موسیقی را توی عزاداری نیاورید آقا اگر من می‏خواهم یک چای به شما بدهم این چای را بکنم توی ظرف حنا توی یک ظرف سدر شما می‏خورید؟ اصلا اگر چای را بکنم توی کوزه توی ملاقه بابا یک چیزی که ابزار موسیقی است.

حفظ حرمت‏ها در عزاداری امام حسین (علیه السلام)

 ابزار موسیقی را توی عزاداری‌ها استفاده نکنیم آخر امام حسین (علیه السلام) حریم دارد تو که عاشقی آخر چرا عشق ات را به هم می‏زنی تو که خوبی چرا این خوبی ات را خراب می‏کنی یک بعدی نباشد بعضی عزاداریها فقط عواطف را تحریک می‏کند ما باید عاطفه و عقل مان با هم رشد کند شعرها حماسی باشد قرآنی باشد حدیثی باشد فقط احساسات را تحریک نکنیم ولی عقل در جا بماند انسان باید وقتی آمد توی جلسه امام حسین (علیه السلام) وقتی می‏رود بیرون یک مساله یاد بگیرد یک تیکه تاریخ یاد بگیرد یک حدیث یاد بگیرد یک خورده هم تاریخ کربلا یاد بگیرد ولی ما می‏آییم توی مسجد حدیث یاد نمی‏گیریم بعضی مسجدها اینطوری است بعضی روضه‏ها هم همینطوره حدیث توی... نماز جماعتش خلوت است ترافیک روضه، گاهی توی یک خیابان 10 تا روضه است بابا یکی تان دهه اول یکی تان دهه دوم یکی تان دهه سوم. رقابت روی چه چیزهایی، ما چند تا دیگ چند تا گوسفند این کار را نکنیم یک شتر کشتند آبگوشتش را فرستادند برای رئیس قبیله‏ای رئیس قبیله لگد زد آبگوشت رفت روی هوا گفت شما برای من قابلمه آبگوشت فرستاده‏اید من خودم رئیس قبیله‏ام به قبیله‏اش گفت شما دو تا شتر بکشید او گفت ما به کوری چشمش 3 تا شتر آنوقت 4 تا شتر صدتا شتر امیرالمومنین (علیه السلام) فرمود هیچکس گوشت اینها را نخورد یعنی گوشتی که بر اساس چشم و همچشمی اینهاآفات است.

رعایت بهداشت در عزاداری ها

یکی از آفات عزادار‌ی‌ها کارهای ضدبهداشتی است سفره می‏دهند با جوراب توی سفره راه می‏رود بابا جورابت بوی کفش می‏دهد با جوراب توی سفره راه می‏روی بعد هم نان را می‏اندازند زیر جای پایش بعد نان می‏رود توی حلق ما استکان نعلبکی‏ها را همه توی یک کاسه بزرگ می‏شورند اینها همه ضد بهداشت است نذر کرده که شترش را یا گوسفندش را جلوی هیئت بکشد بابا توی خیابان گوسفند می‏کشی ضد بهداشت است مگس می‏نشیند خونش ترشح می‏شود یکوقت شتر یا گاو یا گوساله رم می‏کند این چه کاریه؟ آقا نذر کرده نذرت باطل است بسم الله الرحمن الرحیم هر نذری که توی آن ارزش اخلاقی و عقلی و علمی و قرآن و حدیثی نداشته باشد شما این شتر را آنطرف بکش به چه دلیل جلوی راه مردم می‏کشی نذر شما غلط است کارهای ضد بهداشتی می‏کنیم در شستن... سیگارکشیدن توی جلسه هوای مسجد و حسینیه مال همه است به چه دلیل 16 نفر سیگاری می‏آیند حق هوای عمومی را می‏گیرند اینها آفات است. این اشک مقدس، اشک خیلی مقدس است الله اکبر آیت الله العظمی گلپایگانی چشمش مشکلی داشت دکتر آمد یک قطره بریزد توی چشمش گفت آقا نیم ساعت صبر کن بعد گفت چرا؟ گفت الان بناست یک روضه خوان بیاید روضه بخواند من می‏خواهم اشکم خالص باشد اشک من با داروی تو قاطی نشود مراجع ما می‏گفتند اشکمان خالص باشد شما چرا عزاداری خالص را با آهنگ ناجور با ابزار آهنگ ناجور با لخت شدن روبروی زنها با قاطی شدن زن و مردها با نگاه زنها به سینه زنهای مرد می‏کند چرا اینها را قاطی کنیم آخر چرا (باز هم می‏گویم بعضی‏ها فکر می‏کنند اولا در مسائل باید مرجع زنده را دید شما نگو مراجع قبل گفته‏اند قمه زدن جایز است من الان یک دلیلی برای شما می‏آورم که هر کس 5 کلاس... اصلا هر کس سواد هم ندارد به راحتی حرف من را می‏فهمد تحصیلکرده‏ها که دیگر حرف را توی هوا می‏قاپند)

سوءاستفاده دشمن از قمه زنی عزاداران‏

یک قصه برایتان بگویم راجع به قمه زدن، پیغمبر (صلی الله علیه و آله) سخنرانی می‏کرد توی سخنرانی اش یک نفر گفت «راعنا» این مثل کوکو است که هم می‏شود از سیب زمینی درست کرد و هم از سبزی «راعنا» هم می‏شود ریشه‏اش «رعن» باشد «رعونت» هم می‏شود ریشه‏اش «رعی» باشد مراعات «راعنا» یعنی مراعات کن ما را. اگر از «رعی» باشد اما اگر از «رعن» باشد «رعن» یعنی خر کردن احمق کردن یک مسلمان پای منبر گفت یا رسول الله! «راعنا» مرادش یعنی مراعات ما را بکن یعنی شمرده‏تر صحبت کن تا ما حرفها را دانه دانه بشنویم یا در سخنرانی رویت را اینطرف و آنطرف هم بکن که اینطرف و آنطرفی‏ها هم شما را ببینند منتهی راعنا چون دوپهلو است هم می‏شود از واژه «رعی» باشد هم می‏شود از ریشه این... یهودیها مسخره کردند گفتند خبر دارید پیغمبر اسلام سخنرانی می‏کرد پای منبرش گفتند «راعنا، راعنا»، (خرمان کن خرمان کن) فوری آیه نازل شد «یا ایهاالذین آمنوا» ای کسانی که ایمان آورده‏اید «لاتقولوا راعنا» راعنا نگویید دشمن سوء استفاده می‏کند «وقولوا انظرنا» به پیغمبر این رقمی حرف بزنید بگویید «انظرنا» نظر کن به ما این آیه قرآن است چون «راعنا» کلمه‏ای است که شما نیت ات خوب است اما دشمن سوء استفاده می‏کند شد؟ حالا شما که قمه می‏زنید قمه زدن مثل «راعنا» است شما که قمه می‏زنی قمه زدن شما روی عشق می‏زنی اما رادیو اروپا تلویزیون اروپا اسمش توی ذهنم است نمی‏گویم چون صلاح نیست یکی از کشورهای مهم اروپایی 12 بار فیلم قمه زدن ایرانیها را نشان داده و گفته ایرانیها شیعه هستند و شیعه‏ها یک مرضی دارند روانی خودآزاری یعنی خودشان را آزار می‏دهند این نشان داده هی دکتر روانشناس گفته اینها خلاند شما عاشق اید او استفاده بد می‏کند چون او استفاده بد می‏کند شما این کلمه را بکار نبر شما می‏گویید: «راعنا» ولی یهودیها می‏گویند: «راعنا» از «رعن» است فوری آیه نازل شد کلماتی که دشمن سوء استفاده می‏کند بکار نبرید (حالا شما می‏گویید آقا فلان آیت الله سوادش بیشتر است یا فلان آیت الله می‏گوییم آقا تمام مراجع تقلید اگر بگویند قمه جایز است)

الان به دلیل ماهواره و اینترنت بدلیل وضع موجود و بدلیل تحلیل‏های نابجا ما باید جلوی سوءاستفاده دشمن را بگیریم حالا می‏خواهید بزنید بزنید ولی شما نگوئید من راه خدا را می‏روم چون راه خدا یکی بیشتر نیست «الا المودة» راه خدا راه اهل بیت است و اهل بیت قمه نمی‏زدند سلیقه‏ای است بگو بسم الله الرحمن الرحیم دوست دارم قمه بزنم کاری هم به خدا و پیغمبر ندارم مثل وسواسی‏ها به وسواسی می‏گوئیم امام صادق (علیه السلام) گفت پاک شد مراجع تقلید می‏گویند پاک شد می‏گوید به دلم نمی‏چسبید خوب پس دلت است چون 124 هزار پیغمبر و همه اولیاء و انبیاء می‏گویند پاک شد این آقا و خانم می‏گوید پاک نشد یعنی در مقابل همه انبیاء ایستاده خودش هم فکر می‏کند حاج خانم خوبی است حاج آقای خوبی است بسیار آدم با تقوایی است امام می‏فرماید دور ریختن نصف لیوان آب اسراف است 1، توی تحریر است و اسراف گناه کبیره است 2 و گناه کبیره آدم را فاسق می‏کند نصف لیوان آب را دور بریزی فاسق می‏شوی ما همینطور راحت عمرمان برنجمان، روغن مان همینطور دور می‏ریزیم حیف. شیطان قسم خورد همه را گمراه خواهد کرد هر کسی را یک جوری یکی را با وسواسی یکی را با... یکی از عیب‏های، آفات عزاداری اینست که تعصب‏های محلی آقاجان گوشت می‏دانی کیلویی چند هزار تومان است دقیقه‏های عمر می‏دانید چقدر ارزش دارد شنیدی حدیثی که خواندم سلمانی آمد آرایشگاهی آمد ریش امیر المومنین (علیه السلام) را درست کند لب‏های حضرت تکان می‏خورد گفت یا علی! لب را نگه دار موی لبت را قیچی کنم فرمود لبم را نگه دارم یک سبحان الله عقب می‏افتم یعنی من باید از ثانیه‏های عمرم استفاده کنم.

دوری از تعصبات قومی، محلی و هیئتی‏

آنوقت شما چند ساعت می‏خواهی بروی روضه یک جایی برو چیزی یاد بگیری نه آقا ما کار به آقایش نداریم محله خودمان است روضه پدری است بابا روضه پدری چی چیه روضه مادری چی چیه؟ قبیله‏ای چی چیه ول کنید بابا کسی که منتظر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) امام جهان است تو هم یک خورده فکرت باید جهانی باشد مگر می‏شود آدمی که محلی فکر می‏کند منتظر امام جهانی باشد کسی که منتظر امام جهانی است باید فکرش هم جهانی باشد هنوز هم می‏گوید محله پائین محله بالا هیئت ابوالفضل (علیه السلام) گاهی وقتها می‏گوید که گاهی وقتها یک چیزهایی را آبرو می‏دانند من دیدم بعضی هیئت‏ها مثلا زنگ می‏زنند رئیس این هیئت به رئیس هیئت که آقا فردا روز بازار ما است یا روز خیابان ما است شما یک عده بیائید کمکی آبرویمان نریزد! مگر آبروی شما به متر است که اگر هزار تا بودید آبرو دارید 100 تا بودید آبرو... مگر امام حسین (علیه السلام) می‏آید طناب می‏گیرد هر هیئتی درازتر است ثوابش بیشتر است اینطور نیست ولله «ان اکرمکم عندالله اتقکم» بر اساس تقواست این تعصبات محله‏ای، قبیله‏ای، هیئتی نباشد اینها مسائلی است که ما باید دقت کنیم. طولانی شد عزاداری‏ها. عزاداریها طولانی شده خود منبرها طولانی شده گاهی مداح‏ها طولانی شده ما در نماز جماعت که خیلی مهمتر از عزاداری است می‏گویند مراعات افراد ضعیف را بکنید فردا مدرسه‏ها باز است دانشگاه باز است این دانشجو فردا می‏خواهد برود سرکلاس نمی‏تواند تا دو بعد از نصف شب بنشیند فردا هم سر درس خوابش می‏گیرد مختصر کنید فشرده باشد ولی پرمحتوا آبکی نباشد بعضی عزاداریها 4 ساعت طول می‏کشد اما خیلی اش آب است خدا رحمت کند یکی از دوستان نواب صفوی را می‏گفت ما دو تا آبگوشت داریم بعضی از آبگوشتها همه‏اش آب است آبگوشت همه‏اش آب است بعضی آبگوشتها اینطوری است آبگوشت همه‏اش گوشت است شما عزاداری‌ها را مغزش را زیاد کنید زمانش را کم کنید لازم نیست سه ساعت طول بکشد بله می‏شود عزاداریها محله‏ای بشود این محله 8 تا 9 تمام آن محله 9 تا 10 آن محله 11 تا 12 اگر کسی علاقه زیادتری دارد از این جلسه برود جلسه دیگر یک جوری بکنید که طولانی نشود تبعیض در پذیرائیها خیلی خطرناک است.

برخورد مناسب با زنان و کودکان در عزاداری‏ها

بسیاری از شهرهای ما مردها را توی سالن می‏نشانند زنها را می‏ریزند توی کوچه اصلا توی مسجدهای ما سهم زنها آقا جمعیت زنها بیش از مردهاست توی مسجد هم باید بر اساس جمعیت پرده بکشیم هر مسجدی که تا حالا من رفته‏ام سهم مردها بیشتر بوده اینجا که ارث نیست بگوئیم مردها دو برابر زنها ارث می‏برند ما فکر می‏کنیم مسجد هم ارث است اگر واقعا تعداد زنها بیشتر است جای بهتر را بدهند به زنها من رفتم یک جایی سخنرانی کنم نماز جمعه رفتم بلندی وقتی رفتم بالا دیدم هر چه قالی است زیر پای مردها است زنها روی موکت نشسته‏اند گفتم بسم الله الرحمن الرحیم مردها همه بلند شوند بلندشان کردم گفتم 10 تا از این قالی‏ها را بفرستید سمت خانم‏ها آخر امام حسین (علیه السلام) برای عدالت کشته شد ما توی روضه هایمان عدالت داشته باشیم جا بهتر می‏دهیم به مردها یا جا بهتر را می‏دهیم به مسئولین کشوری و لشکری یا حسین که کشوری و لشکری ندارد همه باید پا برهنه بشوند. من در هندوستان عاشورا بودم یک کسی را نشان من دادند گفتند می‏بینی پابرهنه است گفتم آری دیدم گفتند می‏شناسی گفتم چه می‏دانم نمی‏دانم این کیه گفت ایشان 70 تا کشتی تجارتی دارد بزرگترین تاجر هندوستان است ولی عاشورا پابرهنه می‏شود ما یک کسی حالا لیسانس گرفته یا ماشینش قشنگ است فکر می‏کنیم توی روضه هم باید چای پررنگ بخورد روضه هر که آمد... حسین حسین است هیچ تبعیضی بین بچه و بزرگ بین زن و مرد جا خواستی برای... نخواستی نباشد. اعتدال در نذر کردن‏ها ما پارسال یک جایی بودیم یک هیئتی را 40، 50 تا گوسفند جلویش کشتند گوشت زیاد آمد فکر می‏کردند که چه کنند آمدیم حدود 150 متریش یک مسجد بود دیدیم افغانیها آنجا جمع شده‏اند دارند سینه می‏زنند گفتیم یک خورده هم برویم جلسه افغانیها رفتیم و گفتیم شام گفتند ما پول نداریم ولی یک شب همه یک خورده پول روی هم گذاشتیم یک شام دادیم یعنی 150 متری یک هیئت است 50 تا گوسفند کشتند 150 متریش 20 شب 1 گوسفند نداشتند بکشند بابا آخرنذر کرده این نذرها غلطه حالا اگر نذر کردید عمل کنید ولی تو را به حضرت عباس! از این به بعد دیگر...

 بنده خودم هرچه خواسته‏ام توی وصیتنامه‏ام بنویسم کجا دفنم کنید رویم نشده گفتم یکوقت می‏بینی توی برف مردم من پیرم آنهایی که... من را ببرید مشهد بابا اذیت می‏شوند هرجا آسان است دفنم کنید توی نذرها توی وصیت‏ها یک خورده مراعات مردم را بکنید تبعیض... به هرحال برخورد با کودکان خیلی باید مهم باشد برخورد با کودکان یک بچه نوشته بود دیگر تا آخر عمر مسجد نمی‏روم برای اینکه توی مسجد رفتم شام می‏دادند عزاداری بود به بزرگها و همه دادند به بچه‏ها گفتند بروید خانه شام تمام شد تا آخر عمر دیگر مسجد نمی‏روم خوب چرا اینطور می‏کنید چرا... بعضی جاها اگر شخصیت قابلمه بیاورد به او می‏دهند می‏گویند ایشان حاجی فلان است رئیس فلان است اما اگر یک فقیری قابلمه آورد گفت آقا من فقیرم یک ظرف بدهید می‏گویند برو چطور قابلمه آقا را پر کردید به فقیر که رسیدید بابا امام حسین (علیه السلام) است سرش تبعیض نکنیم دیگ امام حسین (علیه السلام) باید همه جور تقسیم بشود ذره‏ای فرق قائل نشوید بین زن و مرد بین مشهور و گمنام بین پولدار و...

آقا بانی است بانی است تا مادامی که پول توی جیبش بود بانی است وقتی گوسفند را نذر امام حسین (علیه السلام) کرد دیگر بانی نیست وقتی مسجد وقف شد دیگر خانه خودش نیست نباید بگوئیم آقا این چون مسجد را وقف کرده بیاید صف اول وقتی انسان یک چیزی را به امام حسین (علیه السلام) بخشید دیگر حق طلب ندارد که من چون امشب اینجا بانی هستم پس مثلا... بعضی‏ها مثلا می‏گویند آقا اسم فلانی را هم ببر من بوده‏ام روی منبر و اسم داده‏اند که آقا بگو امشب فلانی بانی است آقا بگذار نفهمد کسی بگذارید نفهمند امام حسین (علیه السلام) می‏فهمد می‏روی که مردم بفهمند امام حسین (علیه السلام) پاک می‏کند بگذارید نفهمند هرچه مردم بیشتر متوجه نشوند اخلاصش بیشتر است تا می‏روی بنویسی ما دیده‏ایم بعضی جاها یک پنکه آویزان می‏کنند زیرش می‏نویسد بانی این پنکه محسی قرائتی نمی‏دانم بر پدر و مادر کسی که... (بعضی‏ها قرآن وقف می‏کنند می‏گویند این قرآن را من نذر کردم لطفا همه‏اش را بخوانید ثوابش را هدیه به پدر من بکنید مگر من قرآن خوان پدرت هستم؟! چقدر هم لوس است این آقای واقف نوشته قرآن را وقف کردم بخوان ثوابش هم مال پدرم ببینید اینها لوس بازی است آب دماغ است ما فکر می‏کنیم حالا که رئیس هیئت است باید جلوی هیئت برود آقا رئیس هیئت‏ها برود قاطی مردم نگو چون من رئیسم جلوی همه بروم برو قاطی... پیدا نباشید.

 آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی وصیت کرد آنوقت نمازها، عزاداریها مزاحم نماز نشود ایشان وصیت کرده بود ختم من را توی مسجد نگیرید گفتند چرا؟ آیت الله العظمی بود راضی نیستم توی مسجد ختم من را بگیرید چون نگرانم یکبار یک مسلمان خواسته باشد نماز بخواند بیاید ببیند مسجد فاتحه است دنبال جا بگردد یک نفر را معطل کنم که کجا نماز بخواند نمی‏ارزد توی مسجد فاتحه من را نگیرید قبر من هم محو کنید توی قبرها بگذارید ما مخلوط بشویم بابا اینهمه ما شهید گمنام داریم حالا شما یک پلویی می‏خواهی بدهی ریش سفیدی چرا جلو می‏روی که معلوم باشد ریش سفیدی برو قاطی بچه‏ها چه می‏دانیم شاید عزاداری بچه ارزش دارد ما که نمی‏دانیم خدا عزای کی را قبول کرد ما نمی‏دانیم گاهی وقتها آن علماتی که 20 تا تیغ دارد قبول نمی‏شود آن کسی که یک پرچم سیاه زده... این عزاداریها خیلی مهم است.) هندوستان داشتم می‏رفتم خوب آدم حساس می‏شود عاشورا هم بود دیدم یک خانواده کنار کوچه نشسته‏اند گفتم یک مصاحبه کنیم به مترجم گفتم بپرس چرا اینجا نشسته‏اید گفتند چرا اینجا نشسته‏اید گفت خانه من عزاخانه است احترام گرفتم توی کوچه می‏خوابم گفتم یعنی چه؟ گفت چون پرچم امام حسین (علیه السلام) را زده‏ام خجالت می‏کشم خانه‏ ای که پرچم امام حسین (علیه السلام) است پایم را دراز کنم شبها توی کوچه می‏خوابید که پایش را به پرچم امام حسین (علیه السلام) دراز نکند اصلا ماندم چقدر اینها عاشق امام حسین (علیه السلام) هستند از روی قبر امام رضا (علیه السلام) خاکی را آوردند به یک درد پایی گفتند بمال به پایت گفت من حاضرم درد پا بکشم امام خاک قبر را به پایم نمالم بله اگر چشمم درد می‏کرد به چشمم مالیده بودم اما به زانویم نمی‏مالم)

 احترام کنید یا حسین بگوئید نه بچه نه بزرگ نه پولدار نه غیر پولدار همه هم روضه بخوانید و من از ناراحتی هایم اینست که چرا نمی‏توانم روضه بخوانم. آدم میهمان را می‏کشد؟ در تاریخ میهمان سراغ دارید که 12 هزار نامه برای او بیاید؟ آدم کسی را روبروی زن و بچه‏اش می‏کشد؟ این عزیزانی که در بم کمک می‏کردند ما همه گریه کردیم برای بمی‏ها و حقش بود کمک کردند دولت و ملت کمک کرد آنوقت آنها وقتی کشتند خیمه را آتش می‏زنند؟ آنوقت توی خیمه‏های نیم سوخته گوشواره را می‏کنند آنوقت زن و بچه را اسیر می‏کنند آنوقت در شام کف می‏زنند سوت می‏زنند حسین (علیه السلام) سوخت که ما متدین باشیم خدایا تو را به حق محمد و آل محمد خوشا به حالتان مداح‏ها مداح‏ها خوشابحالتان یکی از علمای بزرگ نقل شد صاحب جواهر گفته بود حاضرم تمام زحمت‏های عمر علمایی و مرجعیتام را بدهم ثواب یک شعر مداح مخلص را بگیرم مداح‏ها قدر خودتان را داشته باشید رئیس هیئت‏ها قدر خودتان را داشته باشید شما که برای امام حسین (علیه السلام) سیاه پوش کرده‏اید برای امام حسین (علیه السلام) کنار خیابان خانه درست کرده‏اید امام حسین (علیه السلام) شما را بی خانه نمی‏گذارد شما برای امام امام حسین (علیه السلام) تکیه بسته‏اید آنوقت روز قیامت امام حسین (علیه السلام) شما را بی خانه بگذارد شما برای امام حسین (علیه السلام) گریه کرده‏اید خیلی قدر خودتان را داشته باشید فقط مواظب باشید مسائل عبادی نماز اول وقت شما که گریه می‏کنی که چرا حق فدک را دزدیدند و ندادند شما هم سهم امام بده نماز اول وقت احترام به مسافرین که ترافیک نکنیم مراعات بهداشت که حیوان توی کوچه نکشیم صدای بلند گو مردم آزاری نکند شعرها پرمایه و پرمحتوا خیلی عزاداری مهم است ما هرچه داریم از حسین حسین داریم این عزاداری مقدس را قداست اش را حفظ کنیم و همیشه حفظ ارزشش بیشتر است.

خدایا! تو را به حق محمد و آل محمد (صلی الله علیه و آله) ما را از عزاداران واقعی امام حسین (علیه السلام) قرار بده کسانی که در طول تاریخ عزادار بودند و الان از دنیا رفته‏اند عزیزان بم و همه پدران و مادران و نیاکان ما که نسبت به اهل بیت و عزای امام حسین (علیه السلام) حساسیت داشتند و الان نیستند الساعه همه را میهمان امام حسین (علیه السلام) قرار بده.

نسل ما را تا آخر تاریخ بهترین عارف عاشق و مطیع امام حسین (علیه السلام) و عزادار امام حسین (علیه السلام) قرار بده.

به ما توفیق بده این کمالات انقلاب را داشته باشیم آفاتش را کمالات عبادت آفاتش را کمالات عزت آفاتش را دور کنیم کمالات عزاداری را داشته باشیم آفاتش را... ما را از همه آفات همه خوبیها دور بدار

 خدایا عزادار واقعی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است ما را به آن عزادار واقعی که واقعا او گریه می‏کند خدایا ما را به آن عزادار ببخش و تمام مشکلات ما را در سایه حضرت مهدی (عجة الله تعالی فرجه الشریف) برطرف بفرما.

 «والسلام علیکم و رحمة الله»

  • مصباح الهدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">